نماینده ولی فقیه در استان: کار کارشناس کمتر از قضاوت نیست

نماینده ولی فقیه در استان:
کار کارشناس کمتر از قضاوت نیست
نماینده ولی فقیه در استان گفت: وقتی قاضی یک پرونده بر اساس نظر کارشناس اعلام رای می کند، نشان از اهمیت موضوع کار کارشناس دارد.
به گزارش مرکز کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی، آیت الله آل هاشم در دیدار با اعضای هیئت مدیره این مرکز، کار کارشناسی را نوعی قضاوت دانست و گفت: وقتی قاضی یک پرونده بر اساس ضرورت به نظر یک کارشناس رجوع می کند در واقع آن کارشناس نوعی قضاوت انجام داده است.
او افزود: کار کارشناس هموار کردن مسیر قضاوت است بر این اساس کارشناسان باید در اظهار نظرهای خود همیشه خدا رو مدنظر داشته باشند و برای رضایت یک گروه یا یک شخص رای ندهند.
نماینده ولی فقیه در استان در بخش دیگری از سخنانشان با تاکید بر اهمیت پژوهش و کارشناسی اظهار داشت: پژوهش مقدمه کار تخصصی است.
آیت الله آل هاشم با بیان اینکه اگر در کشور ما تحقیق و پژوهش انجام نشود به موفقیت نخواهیم رسید گفت: به عوان مثال در بازدیدهایی که از پارک علم و فناوری انجام داده ام از دیدن جوانانی که با ابتکار و اختراع در شرایط تحریم کشور را پیش می برند بسیار لذت بردم. 
او ادامه داد: در بازدید از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان در دانشگاه تبریز نیز به وضوح انسان از دیدن این همه موفقیت لذت می برد. این موفقیت ها تنها از طریق پژوهش و کار کارشناسی به دست آمده است.
نماینده ولی فقیه در استان خطاب به نمایندگان مرکز کارشناسان رسمی دادگستری گفت:  از این منظر که کار مرکز یک کار کارشناسی و پژوهشی است نیز اقدامات  شما با ارزش است به شرط آنکه نتیجه گیری ها بر مبنای عدالت باشد.
آیت الله آل هاشم در خصوص طرح پیشنهادی مرکز در خصوص حضور کارشناسان رسمی در مساجد گفت: در این خصوص نیاز به تعامل و گفتگو با نهادهای ذیربط است و پس از گفتگو با آنها می توان به اجرای طرح پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی، اسماعیل عبدالهی در دیدار اعضای هیئت مدیره این مرکز با نماینده ولی فقیه در استان که شامگاه جمعه برگزار شد گفت: این مرکز از سال 1379 تاسیس شده و در 45 رشته، بیش از 850 کارشناس دارد.
رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجانشرقی گفت: طرح هایی در حال بررسی و اجرا داریم که بر اساس آن سواد قضائی شهروندان را ارتقا دهیم..
او با تاکید بر اینکه کارشناسی شغل محسوب نمی شود افزود: عمده تلاش ما بر این است تا بتوانیم با ارتقا دانش شهروندان نیاز آنان به مراجعه به قوه قضائیه را کاهش دهیم.
عبدالهی ادامه داد: اگر در این امر موفق باشیم قطعا شاهد کاهش مراجعات به قوه قضائیه خواهیم بود و این امکان برای دستگاه قضا بوجود می آید تا در امور مهمتر ورود کند.
وی با تشریح طرح حضور کارشناسان رسمی دادگستری در مساجد اظهار داشت: بر اساس طرحی که در این جلسه ارائه شد، بر اساس نیاز کارشناسان رسمی دادگستری در مساجد حضور یافته و به سوالات شهروندان و نمازگزاران به صورت رایگان پاسخ خواهند داد. همچنین دانش لازم برای اجرای بدون نقص امور را نیز به آنان خواهند داد.
رئیس مرکز کارشناسان دادگستری گفت: تلاش داریم به عنوان مشاور در خدمت شهروندان باشیم.
در ابتدای این دیدار امیر کوین مدیر اجرایی و آموزش مرکز کارشناسان رسمی دادگستری ضمن معرفی اعضای هیئت مدیره مرکز گفت: هیئت مدیره جدید نسبت به ادوار گذشته جوان تر و با دانش بالاتر هستند.
او گفت: مرکز در دوره جدید با تفکری نو،پا به میدان گذاشته و با ارائه طرح های جدید به دنبال آموزش شهروندان است.
کوین گفت: در مجموعه آموزش مرکز نیز تلاش داریم تا دانش کارشناسان و علاقه مندان را به روز کنیم تا به هیچ عنوان شاهد بروز خطا و تضعیع حقوق شهروندان نباشیم.